Jak v interiérech využít přirozené denní světlo, a zároveň zabránit, aby nás oslňovalo? A jak jej dostat i do místností bez oken? Společnost BASF nabízí chytré řešení obou problémů. Vyvinula a ve spolupráci s firmou Bartenbach GmbH už také otestovala inovativní technologii, a to na prototypu v měřítku 1:10. Unikátní systém založený na principu světlovodu se skládá ze tří složek: filmu, světelné šachty a svítidel. Speciální film se zabuduje do izolovaného skla, odkud se sluneční světlo vede do šachty, která je vybavena vysoce reflexní fólií. Šachtou pak světlo proniká hluboko do interiéru budovy. Místnosti jsou zároveň vybavené LED žárovkami pro případy, kdy sluneční svit nepostačuje.
Dostatečné denní osvětlení uvnitř budov je přitom jedním ze stěžejních stavebních požadavků. Vzhledem k nenahraditelnosti přirozeného světla byly první platné normy na osvětlení v interiérech stanoveny před desítkami let. Dle vyjádření ředitele Institutu plánování a rozvoje Ondřeje Boháče, které Pražský deník publikoval 9. dubna, by např. v Praze měla v říjnu letošního roku vstoupit v platnost novela stavebních předpisů, jejíž součástí bude právě požadavek denního osvětlení bytů. Ten nahradí stávající požadavek na oslunění.
Světlo jako nenahraditelná součást prostředí
„Zejména v zimních měsících jsme vystaveni takřka výlučně umělému osvětlení. Denní světlo má přitom kvůli svému širokému spektru barev důležitý vliv na naše zdraví a pracovní výkon," vysvětluje Cristobal Garrido Segura, vedoucí projektu Smart Daylight Management společnosti BASF, principy humanocentrické osvětlovací technologie (zkráceně HCL, human centered lighting). „Každý z nás vnímá světlo jiným způsobem. Mým cílem je vytvořit místnosti, v nichž si vlastnosti přirozeného osvětlení nastavíme podle svých osobních požadavků."
Vzhledem k významu světla pro lidský organismus a související psychický komfort může technologie BASF přispět ke zvýšení kvality prostoru v místech, jako jsou školy, nemocnice, nákupní centra a kancelářské budovy. Lidé se totiž v přirozeném světle lépe soustředí, jsou motivovanější a snižuje se pravděpodobnost, že onemocní. Výzkumy navíc ukazují, že denní světlo zvyšuje produktivitu u zaměstnanců až o 15 %. Používání přirozeného světla v průběhu dne také významně sníží potřebu zapínat umělé osvětlení, a to o více než polovinu. Poradenská firma A. T. Kearney vypočítala, že přínosy HCL pro širokou veřejnost by v roce 2020 mohly jen Evropě dosáhnout až 870 milionů eur.
Designový potenciál pro architekty
Klasické světlovody jsou na trhu řadu let, na rozdíl od nich však novinka BASF nevyžaduje zásah do střechy budovy. Místo toho se soustředí na světelně exponované fasády. BASF tím vychází vstříc současným trendům, neboť systém je ideální pro výškové budovy a moderní skleněné fasády, do nichž zároveň není nutné konstrukčně zasahovat. Uvnitř budovy se dá světlovod použít flexibilně – může být skrytý uvnitř závěsného stropu, nebo je prvkem viditelným v rámci designu interiéru budovy.
Světlovody BASF lze integrovat do existujících i nových fasád bez toho, aby omezovaly či určovaly jejich vzhled. Naopak, architekti budou mít díky nim možnost uplatnit nové designové koncepce. Otevírá se potenciál například pro kancelářské prostory s pracovními i společenskými místnostmi, kde se v zájmu zlepšení kvality života nacházejí přírodní zelené zóny.
RSS Sitemap Trends Zásady ochrany osobních údajů Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2023. Všechna práva vyhrazena.