Podle světové organizace The Silver Institute byla během první poloviny roku 2015 zaznamenána zvýšená poptávka po stříbru ve šperkařství a rovněž v odvětví výroby významných průmyslových aplikací, což jsou dva signály dokazující růst poptávky po jednom z nejvšestrannějších kovů. The Silver Institute odhaduje, že trh se stříbrem bude v roce 2015 nadále v deficitu, a to ve výši 57,7 milionů uncí.
„Stříbro je zásadní kov i pro český trh. Využívá se zejména v automobilovém, elektrotechnickém, sklářském a chemickém průmyslu, ale i ve zdravotnictví a tradičním klenotnictví. V poslední době se začíná výrazněji prosazovat i v textilním průmyslu při výrobě sportovního oblečení. Je to rovněž oblíbený investiční kov, mezi investory zaujímá hned druhé místo po zlatě," řekl Viktor Fiala, generální ředitel společnosti SAFINA, a dodal: „Jen v minulém roce se nám podařilo v rámci našich recyklačních technologií zpracovat přes 100 tun tohoto drahého kovu."
Klenotnictví
Pro stříbrné šperky, jež jsou tahounem celosvětové poptávky po stříbře, byla podle The Silver Institute první polovina 2015 silným obdobím. Se znatelným nárůstem poptávky spotřebitelů po stříbrných klenotech poskočil také koncem května dovoz stříbrných šperků do USA o 11 %. V dolarovém vyjádření jsou Spojené státy americké největším dovozcem stříbrných šperků a jejich poptávka ovlivňuje obchod se stříbrem v Asii. Koncem května vzrostly americké importy z Thajska o 18,5 %, Čína ve stejném období vykázala nárůst o 14 %. Poradenský orgán v sektoru drahých kovů GFMS Thomson Reuters (GFMS) odhaduje, že se v roce 2015 odvětví stříbrných šperků celosvětově zvýší o 5 %.
Průmysl
Až 60 % stříbra z celkové globální poptávky je spojeno s jeho průmyslovým využitím. GFMS pro tento rok odhaduje 2% růst v sektoru průmyslových aplikací se stříbrem.
V sektoru obnovitelné energie The Silver Institute odhaduje nárůst poptávky po stříbru ze strany producentů solárních panelů o 8 % na 65 milionů uncí. Tento růst odráží zvýšenou produkci solárních článků a větší počet instalací. Za tímto zvýšením stojí Spojené státy americké, kde byl evidován 76% nárůst solárních instalací v prvním čtvrtletí 2015 v porovnání s loňským rokem. Čína a Indie mají expanzivní plány v oblasti solárních instalací, a proto jsou oba státy považovány za budoucí hnací sílu.
Stejná prestižní organizace uvádí, že poptávka po stříbru ze strany producentů etylenoxidu by měla v roce 2015 vzrůst na 8,6 milionů uncí, což by představovalo 61% nárůst od roku 2014. Většina tohoto objemu bude tažena čínskou poptávkou. Etylenoxid představuje další příklad využití stříbra v průmyslu, protože je důležitým stavebním kamenem chemického průmyslu, nezbytným při výrobě plastů, rozpouštědel a čisticích prostředků a širokého spektra organických chemikálií.
V průběhu roku je očekáván mírný nárůst poptávky po elektronice, a to ve výši 0,4 %. Pokles zájmu o stříbro z řad producentů počítačů a tabletů vlivem 4,5% propadu dodávek v tomto roce by měl být částečně kompenzován 3% zvýšením dodávek mobilních telefonů v roce 2015.
Navíc se očekává, že trh se stříbrem bude v roce 2015 v deficitu ve výši 57,7 milionů uncí, jelikož rostou smluvně zajištěné dodávky i fyzická poptávka po stříbře. To by znamenalo třetí rok v řadě, kdy by byl trh v deficitu. Jestliže trh zaznamená roční manko dodávek z dolů, uživatelé musí sáhnout po nadzemních zásobách včetně recyklace.
Investiční trh
Na straně investic byla v prvním pololetí 2015 maloobchodní poptávka po bílém kovu výrazná. The Silver Institute uvádí, že ke dni 24. července vzrostly od začátku roku světové zásoby stříbra ETF o více než 4,7 milionů uncí, což ukazuje, že investoři mají v dlouhodobém časovém horizontu pozitivní výhledy ohledně ceny stříbra.
V první polovině letošního roku činily světové prodeje stříbrných mincí 43,6 milionů uncí, což je sice 6 % pod úrovní stejného období loňského roku, nicméně v první polovině 2015 byly světové tržby páté nejvyšší v historii. Americká mincovna se potýkala s výrazným zájmem investorů, který byl v tomto období na vrcholu, a musela dokonce 7. července dočasně pozastavit prodeje stříbrných mincí poté, co byly vyčerpány zásoby z důvodu velkého náporu poptávky. Ta vyskočila o 80 % v porovnání s loňským červnem. Prodej byl pak obnoven 27. července. Podobnou situaci zažila také australská mincovna v Perthu, kde byly prodeje stříbrných mincí v červnu z důvodu atraktivní ceny na vrcholu, avšak celkové tržby byly o 18 % nižší než ve stejném období 2014.
„SAFINA tak výrazný nárůst zájmu o investování do stříbra nezaznamenala. Pro investory je totiž poměrně velkou diskvalifikací zatížení stříbra 21% daní z přidané hodnoty. Investičním kovem číslo jedna je zlato a stříbro si většina investorů pořizuje až jako druhý kov pro diverzifikaci portfolia investovaného do drahých kovů", řekl Libor Křapka, manažer pro investiční drahé kovy společnosti SAFINA.
Ukazatel zlato/stříbro, což je jednoduchý nástroj relativních cen kovů vypočtený podílem ceny unce zlata a odpovídající ceny stříbra, se drží od roku 2000 na průměrných 58. V první polovině 2015 byl koeficient 73, což znamená, že je stříbro ve vztahu ke zlatu relativně podhodnoceno. To dává možnost ke zvýšení potenciálu pro nákup na trhu stříbra.
RSS Sitemap Trends Zásady ochrany osobních údajů Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2023. Všechna práva vyhrazena.