Solární ohřev vody může domácnosti v rodinném domě ročně ušetřit tisíce korun na nákladech za energie. Na druhou stranu špatně navržený či nekvalitní systém se může stát pastí na peníze. Ve spolupráci s odborníky jsme pro vás připravili několik rad, na co se při výběru této technologie zaměřit, aby vám slunce pomáhalo a šetřilo náklady na teplou vodu.
Správná volba solárního kolektoru
Termické solární systémy ohřevu vody zpravidla používají vakuové či atmosférické kolektory. Nelze obecně říci, který z nich je výhodnější. „Oproti atmosférickým kolektorům dokážou vakuové kolektory vzhledem ke svým nižším tepelným ztrátám pracovat efektivněji při chladnějších povětrnostních podmínkách. Naopak atmosférické kolektory jsou právě díky své vyšší tepelné ztrátě odolnější proti námraze krycího skla nebo přetrvávající sněhové pokrývce, která by mohla absorbér v zimním období zastiňovat," popisuje výhody jednotlivých typů solárních kolektorů Ivo Zabloudil, produktový manažer společnosti ENBRA, která se mimo jiné zabývá prodejem a instalací otopné techniky. Vzhledem k příznivější ceně lidé většinou volí kolektory atmosférické. Dražší trubicové vakuové kolektory je však nutné nakupovat obezřetněji. „Pokud se někdo rozhodne pro účinnější trubicové vakuové kolektory, doporučuji volit výhradně vysoce kvalitní typy, které mají odolné zasklení a nedochází u nich k brzkému snižování účinnosti vlivem ztráty vakua," doplnil Zabloudil.
Klíčová je dobrá regulace
Při koupi solárního ohřevu vody jsou důležité nejen parametry kolektoru a zásobníku, ale také kvalita regulace celého systému. „Solární systém by měl obsahovat uživatelsky přívětivý regulátor, s grafickým zobrazením všech důležitých parametrů celého systému. A měl by také uživateli poskytnout představu o množství solární energie, které mu systém za určité období dodal," sdělil Ivo Zabloudil. „U tlakových systémů by pak měl regulátor umět omezit případné přehřívání systému například v situacích, kdy jejich uživatel odjede na dovolenou. V neposlední řadě by pak u běžných zásobníků mělo být standardem zabezpečení ochrany proti bakterii legionelle," dodal Zabloudil.
Směšovací armatura zabrání opaření
Zejména tlakové systémy pro solární ohřev vody se v létě často potýkají s přebytky tepla. Snadno se tak stane, že teplota vody v zásobníku je příliš vysoká a mohla by obyvatele domu opařit. Kvalitní solární systém proto obsahuje směšovací armaturu, která se stará o to, aby teplota vody nedosáhla příliš vysokých hodnot. Směšovací armatura by měla být standardní součástí systému. Na její existenci a parametry se proto zeptejte dodavatele, a pokud ji vámi vyhlédnutý systém neobsahuje, zvažte ještě raději jiný.
O kvalitě vypovídají normy a certifikace
Solární kolektor musí odpovídat normě ČSN EN 12975, což by mělo být uvedeno v jeho dokumentaci. Žádné jiné zkoušky a certifikace česká legislativa nepředepisuje. Pokud však prodejce doloží další doklady o výkonových či spolehlivostních zkouškách, tím lépe. Kvalitní kolektor poznáte také podle evropské certifikace kvality Solar Keymark. Její vlastnictví dokládá, že dané zařízení má garantovanou účinnost a má dlouhodobě vysoké výkonové parametry. Důležitá je také záruka. Standardem by v případě solárních kolektorů mělo být 5 let.
RSS Sitemap Trends Zásady ochrany osobních údajů Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2023. Všechna práva vyhrazena.